Sport dla każdego

Ten Blog to miejsce, gdzie możesz dowiedzieć się wszystkiego o kolarstwie. Zasady jazdy jak i inne nowinki.

Odkryj Czeski Raj na rowerze

Odkryj Czeski Raj na rowerze

Geopark UNESCO Czeski Raj można poznać na wiele sposobów, od zwiedzania fabryki samochodów Skoda po zwiedzanie zamków skalnych. Aby jednak w pełni wykorzystać swoją podróż do tego regionu, warto rozważyć jazdę na rowerze! Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

Poznaj na rowerze Geopark UNESCO Czeski Raj

Poznaj na rowerze Geopark UNESCO, wpisany na listę światowego dziedzictwa w Republice Czeskiej, aby odkryć setki pięknych miejsc. Obszar ten ma znaczenie kulturowe, archeologiczne i geologiczne. Jest to idealny cel podróży dla rodzin, dzieci i młodych dorosłych, którzy uwielbiają zwiedzać i uczyć się. Materiały edukacyjne parku dostarczają wielu informacji i stanowią wyjątkową klasę na świeżym powietrzu. Można również uczestniczyć w różnych programach i wydarzeniach skupionych na zrównoważonym rozwoju i geokonserwacji.

Geopark UNESCO Czeski Paradiss to duży obszar, który zwraca uwagę swoimi skalnymi zamkami. Składa się z trzech części, z których największą i najpiękniejszą są Prachovskie Skały. Ta część Geoparku UNESCO znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Pragi i pięć kilometrów od miasta Jicin. Jest popularna wśród lokalnych czeskich turystów, ale nie tak popularna wśród zagranicznych gości. Teren ten może być intensywny, a odwiedzający powinni być umiarkowanie sprawni fizycznie.

Godzinę drogi od Pragi znajduje się Geopark UNESCO Czeski Raj, który jest geologicznym i kulturowym klejnotem. Na 30-kilometrowej trasie rowerowej mijamy piękne krajobrazy, zamki i skalne miasto.

Czeski Raj był kiedyś pokryty morzem. Kiedy płyty tektoniczne przesuwały się, dno morskie podnosiło się i pękało, tworząc piaskowcowe ściany i wieże. Dziś obszar ten objęty jest Geoparkami UNESCO, a region jest wspaniałym celem dla turystów.

Zwiedzanie fabryki samochodów Skoda

Zwiedzanie fabryki samochodów Skoda to wyjątkowy wgląd w historię firmy. Ta wycieczka trwa 90 minut i obejmuje wizytę w muzeum firmy oraz w dawnych halach produkcyjnych. W muzeum znajdują się pojazdy, zdjęcia, dokumenty i filmy opowiadające historię firmy. Będziesz miał również okazję zwiedzić zakład produkcyjny, który jest jednym z największych na świecie. Dowiesz się jak budowany jest każdy model samochodu i zobaczysz jak samochody uzyskują swój wygląd.

Zwiedzanie fabryki samochodów Skoda to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak powstają samochody, poznać historię firmy i dowiedzieć się więcej o najnowocześniejszych procesach stosowanych przy produkcji samochodów Skoda. Znajduje się ona w Mlada Boleslav, około 45 minut od Pragi. Fabryka została założona w 1895 roku i od tego czasu produkuje ogromną różnorodność klasycznych samochodów.

W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją linię modelową i utrzymała stabilność finansową. Zarówno w 2013, jak i w 2012 roku przychody ze sprzedaży były wysokie, a firma osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 522 mln euro. Firma ogłosiła również rekordowe dostawy w pierwszym kwartale, największe w jakimkolwiek kwartale. W 2014 roku Skoda odnotowała znaczny wzrost przychodów ze sprzedaży (23,7% do ponad 3 mld EUR) oraz zysk operacyjny w wysokości 185 mln EUR w porównaniu z rokiem poprzednim.

Firma weszła do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA w 1999 roku, a jej Octavia WRC osiągnęła najlepszy wynik dla marki w tej kategorii. Octavia WRC została zastąpiona przez Fabię w połowie 2003 roku, a Skoda wykorzystała sezon 2004 na rozwój samochodu. Chociaż w 2005 roku nie odniosła sukcesu, firma kontynuowała rywalizację z półprywatnym zespołem w Rajdowych Mistrzostwach Europy w 2006 roku.

Zwiedzanie zamków skalnych

Jeśli interesuje Cię czeski folklor i bajki, odwiedź zamki skalne w Czeskim Raju, geoparku i parku narodowym UNESCO. Znajdziesz tu typowe piaskowcowe formacje skalne. Znajduje się tu kilka zamków, między innymi słynny zamek Hruba Skala, który był inspiracją dla wielu czeskich bajek. Skały można zwiedzać idąc jedną z dwóch ścieżek, można też zwiedzać obie.

Pod koniec XVI wieku ten skalny zamek został opuszczony. W XIX wieku został zrekonstruowany jako romantyczny Panteon, dodano też letnią rezydencję. Zamek jest uważany za jeden z największych w Republice Czeskiej. Posiada dużą wieżę, która siedzi na najwyższej skale i obserwuje okolicę. Na południowy zachód od głównej wieży znajduje się małe pomieszczenie, które kiedyś było kaplicą.

Skalne miasto Ceske Budejovice jest popularnym celem turystycznym. Istnieje wiele szlaków turystycznych, które wiją się przez piaskowcowe skały i prowadzą do wspaniałych punktów widokowych. Jest to również dom dla Angular White Tower, który jest częścią bitwy wzniesionej z kamiennych bloków.

Będąc w Republice Czeskiej, nie przegap Parku Narodowego Czeski Raj. Ten park krajobrazowy został uznany za geopark UNESCO i pierwszy chroniony obszar krajobrazowy w Republice Czeskiej. Znajdziesz tu dziesiątki naturalnie powstałych wież z piaskowca i skalnych miast. Warto wybrać się na spokojną wycieczkę o długości około 8 km i podziwiać wspaniałe widoki.

Czechy to mały kraj o ogromnej historii i różnorodnej kulturze. Każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Możesz odkryć jego naturalne piękno, dziedzictwo kulturowe i światowej sławy uzdrowiska. A mając do wyboru tak wiele pięknych atrakcji, trudno będzie dokonać złego wyboru. Poniżej wymieniono kilka popularnych atrakcji. Pamiętaj, aby zaplanować swoją podróż wokół tych, które najbardziej Cię interesują.

Zamek Karlstejn jest jednym z najpiękniejszych zamków w Czechach. Został zbudowany w 1300 roku jako siedziba króla Czech. Zamek został później odrestaurowany i obecnie jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w kraju. W skład kompleksu wchodzi Zamek Górny i Dolny, Pałac Cesarski, dwie wieże oraz Kościół Marii Panny.

Muzeum zawiera również obszerną historię czeskiego producenta samochodów. Muzeum obejmuje stuletnią historię rozwoju i produkcji. Jego powierzchnia wystawowa zajmuje 1800 metrów kwadratowych. Ekspozycja obejmuje modele i oddzielne części czeskich samochodów oraz ciekawe dokumenty.

Podobne tematy